Дослідження

2018-10-29 15:23 | Категорії: категорія
Дослідження

ПРОБЛЕМАТИКА

1. Чому добування піску це проблема?

Нелегальне добування піску, насамперед, не оподатковується. Тобто суми, які мали б опинятися у держбюджеті/місцевих бюджетах, осідають у кишенях власників піщаних точок. Також згідно з Конституцією України, надра, які розташовані в межах території нашої держави, належать українському народу. Тобто кожен громадянин має право на рівну частку піску. На практиці - він не отримує жодної копійки з нелегально добутих надр.

2. Скільки легального/нелегального піску добувають у Києві? В УКРАЇНІ?

Залежно від попиту на будівництво, у Києві та на околицях столиці щорічно добувають від 5-ти до 7-ми млн тонн піску. Щоб зрозуміти, скільки це, варто уявити 10 футбольних полів із 50-метровими горами піску. 90% цього об’єму добувають нелегально. Тобто лише з одного такого «футбольного поля» надходять податки, з 9-ти інших - ні.

3. Куди потрапляє нелегальний пісок?

Проблема попиту.

Переважна більшість добутого піску, зокрема і нелегального, надходить до бетонних зводів. Бетон - основний будівельний матеріал, а 30% його маси складає пісок. Решта, тобто інші 70%, - це щебінь, цемент і вода. Також у будівництві використовують пісок у чистому вигляді.

Крім цього, великі об’єми піску необхідні для прокладання, реконструкції та ремонту доріг.

Варто розрізняти кар’єрний та річковий пісок. Останній - дорожчий та краще підходить для виготовлення бетонних конструкцій та цегли. Натомість кар’єрний пісок зазвичай використовують для дорожніх робіт.

4. Які найбільш поширені схеми нелегального добування піску?

Існує 3 найбільш поширені схеми нелегального добування піску. Перша і найпоширеніша - намивання корисної копалини з річок та озер під приводом благоустрою території та створення пляжу. Для цього підприємство укладає договір із держпідприємством «Укрводсервіс» або з місцевою радою.

Друга схема - укладання договору з держпідприємством «Укрводсервіс» про очищення русла річки. Згідно з договором, земснаряди нібито роблять річку придатною для судноплавства. На практиці земснаряд працює в одному місці, вимиває на дні величезний котлован, а річка все одно залишається непридатною для проходження суден середньої та великої водотоннажності.

І перша, і друга схема показова тим, що підприємці маскують пісок під поняття «піщана суміш».

Третя і найбільш рідкісна схема - маскування нелегального добування піску під будівництво. На ділянці з великими покладами піску дійсно відбуваються підготовчі роботи, вирівнювання землі, осушування болотистої місцевості. Паралельно з цим більшість піску вивозиться на продаж.

5. Чому добувати пісок нелегально більш вигідно для підприємців?

Підприємцям, які звикли працювати нелегально, простіше дати хабара місцевій владі, правоохоронцям, екологам, ніж вкладати кошти в офіційні дозволи, які коштують дорожче, а потім ще й платити податки.

Причина цього проста: нелегали зазвичай обирають невеликі кар’єри та малопомітні точки на воді, де обсяги складно назвати промисловим. Тому їм економічно не вигідно вкладати кілька мільйонів гривень тільки для «зеленого світла» від контролюючих органів. Тож вони обирають варіант «поділитися, з ким потрібно» і працювати за раніше описаними схемами.

6. Як зрозуміти, що у конкретному місці добувають пісок нелегально?

Для цього варто попросити у тамтешніх підприємців копію так званого «спецдозволу», а також витяг про право власності на ділянку, де має бути зазначено відповідне цільове призначення, і аж ніяке не «під газонокосіння», чи «сільськогосподарське призначення». Це не всі, але найважливіші документи для офіційного добування надр. Усі інші папери, на кшталт раніше описаних договорів про благоустрій, розчищення русла та облаштування пляжів не дають дозволу на регулярне вивезення та продаж піску.

7. Що таке «спецдозвіл» і для чого він потрібен?

Спецдозвіл на користування надрами - найважливіший документ для офіційного початку добування піску на продаж. Видається він Державною службою геології та надр України (Держгеонадра) на конкретну ділянку із точними координатами, на конкретний вид корисної копалини, на конкретний період часу, і, звісно, для конкретного суб’єкта господарювання. Для отримання спецдозволу має бути відповідне погодження депутатів обласної ради, де розташована ділянка. Кошту є отримання цього документа приблизно 1,5 млн грн, і потребує неабиякого терпіння: від з місяців (теоретично і майже нереально) і до одного року (з урахуванням усіх бюрократичних затягувань).

8. Як нелегальне добування піску шкодить екології?

Пісок, насипаний на земельній ділянці, вбиває всю рослинність.

Коли ж пісок вивозиться, нерідко пошкоджується, а подекуди й повністю знищується верхній родючий шар ґрунту7. Тоді для відновлення земельної ділянки потрібно 15-17 років.

Якщо ж говорити про русло річки, тобто коли земснаряд довготривало працює на одній точці, може бути зсув берегів, потрапляння в насоси бобрів та риби.

Також може змінюватись рівень підземних вод, що порушує локальну екосистему. Конкретний приклад - Національний природний парк «Голосіївський». Там кілька років тому на межі із селом Ходосівка значно впав рівень води, що стало справжньою загрозою для тамтешніх рослин. А все через те, що поруч на болотистій місцевості нелегально працювало кілька земснарядів, які намивали пісок.

9. Що потрібно зробити, або добування піску вивести з тіні?

По-перше, необхідно, щоб запрацював головний контролюючий орган у цій галузі - Державна екологічна інспекція. Тобто щоб працівники цієї служби отримали назад повноваження оперативно перевіряти точки нелегального добування піску.

Також щоб була повернена стара, але ефективна система нарахування реальних штрафів, еквівалентних обсягам добутого піску. Законодавчо повинна бути привернута увага до підприємців, які не мають змоги одномоментно витратити на отримання спецдозволу 1,5 млн грн.

Тобто щоб у Держгеонадрах прийняли новий кодекс про надра, де заповнили пробіли для дрібного та середнього бізнесу, який працює у галузі надродобування. Водночас щоб у цій редакції була забрана лазівка про інвестиційні договори на благоустрій території, розчищення русла тощо. Мають бути прецеденти, коли нелегали, які добували пісок, отримали реальні вироки в суді. І наостанок, обов’язково повинне бути викорінення корупції серед контролюючих та правоохоронних органів, адже без цього усі попередні кроки нівелюються.

Залишайся проінформаваним про актуальні події

Підписуйся на наші новини